Pro Astro - Profesjonalny horoskop sukcesu Profesjonalny horoskop sukcesu

Dane do logowania Panel logowania

Wyszukiwarka

Strona główna / Czytelnia / Artykuły / Efektywne Zarządzanie Czasem (Sześć Najważniejszych Rzeczy)

Efektywne Zarządzanie Czasem (Sześć Najważniejszych Rzeczy)

Ze wszystkich znanych mi przepisów na sukces, ten jest być może najkrótszy i najtrafniejszy: "Spędzaj każdą chwilę życia jak najbardziej produktywnie." Co jest produktywnym zajęciem jest oczywiście uzależnione od tego, jakie masz cele i jak ci idzie ich realizacja. Na jakim jesteś etapie? Byczenie się na plaży jest produktywne jeśli zasłużyłeś na wakacje. Produktywność urlopu polega na tym, że dodaje nam sił i energii na przyszłość.


Czasami najbardziej produktywną rzeczą jest pójście do kina albo oglądanie zachodu słońca z ukochaną osobą w objęciach. Nie zapominaj jednak, że często też najbardziej produktywną rzeczą jest robienie tego, czego ci się w tym momencie robić zupełnie nie chce! I tutaj właśnie wyłania się podstawowa różnica miedzy ludźmi sukcesu i tymi, którzy stale się z powodzeniem mijają. Ludzie sukcesu potrafią się koncentrować i poświęcić zajęciom produktywnym, nawet jeśli nie mają na to ochoty. Inni zaś rzadko kiedy nawet myślą kategoriami, co produktywne a co nie.

Oto prosty sposób na koncentrowanie się na tym, co w życiu najbardziej produktywne. Każdego wieczoru zapisz sześć najważniejszych rzeczy, które masz do zrobienia następnego dnia. Po prostu weź swój terminarz albo kartkę papieru i napisz: "Najważniejsze do zrobienia rzeczy: 1... 2... 3... 4... 5.... 6..."

Nie przerażaj się jeśli się okaże, że chciałbyś umieścić na tej liście aż 25 albo więcej najważniejszych rzeczy do zrobienia, bo takie masz zaległości. Zrób wówczas listę WSZYSTKIEGO do zrobienia i dopiero z tej długiej listy wybierz te sześć rzeczy na jutro (moja pierwsza lista tego rodzaju liczyła ponad trzy strony maszynopisu!). Nie bądź jednak zbyt ambitny. Nie daj się skusić liczbie osiem, albo dziesięć albo (!) piętnaście. Wybierz z tej listy wszystkiego tylko sześć rzeczy do zrobienia na każdy dzień. Na resztę przyjdzie czas.

Teraz ponumeruj te czynności. Nie pod względem ważności i nie w kolejności, w której chciałbyś te sprawy pozałatwiać. Ponumeruj je od najtrudniejszej do najłatwiejszej.

Zaczniesz jutro od tego, co naprawdę sprawia ci najmniej przyjemności, nie odwrotnie. Bo kiedy na przykład już przed południem odfajkujesz to, co było do zrobienia najtrudniejsze, okaze sie że cała reszta to pestka. Byłoby szkoda tego NIE kontynuować!

Zaczynanie od najtrudniejszego zadania ma też inną zaletę. Jeśli z tych twoich sześciu zaplanowanych rzeczy uda ci się załatwić jedynie cztery, albo dwie, albo nawet tylko jedną - będziesz mieć sporą satysfakcję, że zrobiłeś coś ważnego. A świadomość, że masz z głowy coś, do wykonania czego wcale się tak bardzo nie paliłeś, jest uczuciem ogromnie budującym.

Układając każdego wieczoru listę tych sześciu najważniejszych rzeczy do zrobienia będziesz stawać się powoli człowiekiem coraz bardziej zorganizowanym i coraz bardziej efektywnie planującym swoje dni i swoje życie. W miarę jak ilość zaległych spraw będzie się zmniejszać, zaczniesz coraz bardziej zdawać sobie sprawę ze swoich możliwości. Nagle okaże się, że masz więcej czasu niż ci się wydawało. Coraz śmielej więc będziesz decydować za co się wziąć w ciągu najbliższych dni. Nawet jeśli przez długi okres czasu żyłeś bez wyznaczonych celów, teraz zaczną się one niemal same krystalizować.

Jeśli w pierwszym dniu uda ci się wywiązać tylko z dwóch rzeczy z listy, pozostałe cztery powinny trafić na listę następną, wraz z dwiema nowymi sprawami do załatwienia - chyba, że straciły one na ważności. To stałe zapisywanie umożliwi ci w ciągu dnia pamiętanie o tym, co najważniejsze. Skończysz wreszcie z chaotycznym chwytaniem się za wszystko na raz; nie będziesz też tracić czasu na podejmowanie decyzji typu "co teraz?". Kiedy zaś wywiążesz się już ze swoich codziennych zobowiązań, będziesz mógł swobodnie się odprężyć. Bez poczucia winy związanej ze stertą niezałatwionych spraw...

Ta codzienna lista sześciu spraw do załatwienia nie pozwoli ci już płynąć na przygodnej fali. Będziesz teraz zmierzać do portu, który sobie sam wyznaczyłeś. Wyobraź sobie swój postęp, jeśli każdego dnia zrobisz tylko sześć najważniejszych rzeczy z listy. To przecież 180 spełnionych obowiązków miesięcznie! Jak wyglądać będzie twoje życie, kiedy zrobisz ponad dwa tysiące ważnych rzeczy w jednym tylko roku?

Możesz zapytać: jeśli to jest takie proste, dlaczego niemal nikt tego nie stosuje? Nie wiem. Wiem jednak, że ta zasada działa. Wiem też, że tylko pięć osób na sto robi dzień po dniu listę tego, co ważne do zrobienia jutro i wiem, że te pięć procent ludzi, to ludzie sukcesu.

Spotykam często ludzi, którzy dowiadując się o tym systemie mówią "to rzeczywiście świetny pomysł" a później idą do domu i zapominają o wszystkim. Nie odkładaj tego pomysłu na przyszły tydzień, albo nawet do jutra. Weź kartkę papieru i zacznij natychmiast. Jeśli będziesz stosować tą metodę przez okres przynajmniej trzech tygodni, stworzysz nowy nawyk koncentrowania się na tym, co najbardziej produktywne. A to już wielki krok w stronę trwałego sukcesu w biznesie.

 

Autorką artykułu jest ________________________________
Wanda Loskot
- jest cenionym w USA doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedz jej polska witryne Akademia Sukcesu oraz SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz wiele podobnych artykułów i nawet bezplatny Kurs Planowania!


Aby komentować artykuł musisz być zalogowany!

Polecam