Koniunkcja planet ma miejsce wtedy, kiedy planety spotykają się w tym samym miejscu. 1 grudnia 2008 roku spotkały się na niebie Księżyc, Wenus i Jowisz i można je było podziwiać. To w astrologii dobroczynne i ciepłe trio, oczywiście, kiedy razem się spotykają i nie ma dodatkowych aspektów. O aspektach planet przeczytasz na mojej stronie.
Czy patrzysz czasem w niebo? Obserwujesz co tam się na nim dzieje? Czy wiesz jak wygląda na niebie koniunkcja planet? Albo pełnia?
Ja patrzę i obserwuję. Nauczył mnie tego Pan Leon Zawadzki, kiedy przeczytałam Jego wspaniałą książkę ASTROLOG. To było dla mnie odkrycie! Po 7 latach nauki astrologii nareszcie spojrzałam w niebo i zaczęłam porównywać jak rzeczywisty obraz nieba odzwierciedla się w moim programie astrologicznym! Niewiarygodne, że wcześniej tego tak nie postrzegałam…
Ale kiedyś były zupełnie inne czasy, jeśli chodzi o naukę astrologii. Po pierwsze nie było internetu i wszystkie informacje zdobywało się w bibliotekach lub polowało się na rzadko pojawiające się astrologiczne publikacje. Dzisiaj jest to znacznie prostsze, a spektakularne wydarzenia astronomiczne możemy oglądać live w internecie. Warto również samodzielnie spoglądać na niebo. Obserwować Księżyc, jego fazy oraz relacje ze Słońcem i planetami. A także na inne obiekty, gwiazdozbiory. Dla mnie to wielka przyjemność. Teraz patrzę codziennie – Ty także spróbuj. Będzie to na pewno niezapomniane wrażenie i wspomnienie.
Taka koniunkcja planet Wenus i Jowisza wraz z Księżycem, ma praktycznie miejsce w każdym roku, ale nie co roku możemy podziwiać ją tak ładnie widoczną na nocnym niebie. To naprawdę miły akcent wśród bieżących układów planetarnych. A jak miły dla oka, możesz zobaczyć także zdjęcie na APOD.
W ostatnich latach media często podają kiedy warto obserwować niebo dla takich właśnie widoków. Najciekawszym z nich jest Z głową w gwiazdach prowadzona przez Karola Wójcickiego, który często pokazuje też online najciekawsze wydarzenia astronomiczne.
_________________________
Zdjęcie w nagłówku by ESO/Y. Beletsky – http://www.eso.org/public/images/yb_vlt_moon_cnn_cc/, CC BY 4.0, Link