apod-astronomiczne-zdjecie-dnia-kolaz

APOD – astronomiczne zdjęcie dnia

Co to jest APOD?

APOD – Astronomy Picture of the Day, to wspaniały projekt, dzięki któremu codziennie śledzę wspaniały Wszechświat, nabierając dystansu do ziemskich wydarzeń. Każdego dnia jest to wyjątkowe zdjęcie, obraz, kolaż, animacja itp., dlatego warto obserwować ten projekt.

Codziennie inne Astronomiczne Zdjęcie Dnia, można zobaczyć także w polskiej wersji tego projektu, można oczywiście również zasubskrybować fanpage APOD na FB lub na Instagramie.

Projekt ten tworzony jest już od 1995 roku i wszystkie opublikowane zdjęcia są dostępne na stronie. Można je przeglądać chronologicznie lub dzięki liście tematycznej. Zdjęcia często nawiązują do bieżących wydarzeń astronomicznych. Większość tekstów napisali Robert J. Nemiroff i Jerry T. Bonnell, astronomowie, twórcy i redaktorzy tego serwisu.

Pamiętaj, że prawie wszystkie materiały zamieszczone na APOD mają zastrzeżone prawa autorskie i aby ich używać należy uzyskać zgodę właściciela, który podany jest jako „źródło” pod zdjęciem.

Jak wygląda horoskop publikacji pierwszego APOD?

Pierwsze Astronomiczne Zdjęcie Dnia Gwiazda neutronowa Ziemia, zostało opublikowane 16 czerwca 1995 roku. Poniżej ciekawy kosmogram z tego dnia (godzina 6 rano, Washington – jednak co do tych nie mam pewności, dlatego publikuję horoskop bez siatki domów).

Słońce, Wenus i Merkury w Bliźniętach. Merkury stacjonarny, wychodzący już z retrogradacji, w koniunkcji z gwiazdą Aldebaran. Księżyc w Wodniku, Mars w Pannie. Ten rozkład planet daje obraz jakie intencje mieli twórcy oraz poczucie dobrze wykorzystanego czasu na uruchomienie takiego projektu.

Bliźnięta świetnie sprawdzają się w popularyzacji nauki, lubią krótkie, hasłowe wręcz informacje na każdy temat, więc nie dziwi obecność tego znaku zodiaku, w tym horoskopie. Merkury stacjonarny, wraz z Marsem w Pannie symbolizują archiwizację i gromadzenie biblioteki opisanych zdjęć, dokumentujących ciekawe wydarzenia astronomiczne. Księżyc w Wodniku – odbiorcy, są ciekawi tego co nieokreślone, co zbliża nas do gwiazd, daje poczucie, że wiemy więcej. Jowisz w Strzelcu łączy Wodnika z Bliźniętami, co jest odzwierciedleniem współpracy międzynarodowej, na szeroką skalę, publikacji wielu ciekawych zdjęć z różnych stron całego świata.

APOD kosmogram publikacji pierwszego zdjęcia
Kliknij, aby powiększyć w nowym oknie

Zdjęcie tytułowe, kolaż: Wikimedia Commons

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Rabat 5%

.

x