faza-cienia-preretrogradacja-retrogradacja-postretrogradacja

Faza cienia – co to jest preretrogradacja i postretrogradacja?

I dlaczego preretrogradacja jest często ważniejsza, niż sama retrogradacja? Otrzymałam prośbę o wyjaśnienie czym jest preretrogradacja, której daty zwykle podaję, publikując kalendarz retrogradacji planet na każdy rok. Przeanalizujmy to na przykładzie najbliższej retrogradacji Wenus.

Okres preterogradacji, czyli preretrogradacyjna faza cienia (pre-shadow period lub pre-retrograde shadow) następuje bezpośrednio przed samą retrogradacją planety. Natomiast okres postretrogradacji, czyli postretrogradacyjna faza cienia (post-shadow period lub post-retrograde shadow), następuje bezpośrednio po retrogradacji planety.

Popatrzmy na fotkę kobiety z cieniem powyżej. Możemy powiedzieć, że ten obszar cienia, przez który przechodziła przed chwilką kobieta jest preretrogradacją. Teraz wyobraźmy sobie, że kobieta przystaje, obraca się i wraca kilka kroków, które wyznacza cień. To jest okres retrogradacji, ruchu wstecznego. Następnie kobieta dochodząc do czubka głowy swojego cienia znów się odwraca. Teraz wróci do punku, w którym już raz była – to jest okres postretrogradacji 😀

Co to jest preretrogradacja i postretrogradacja w astrologii?

A teraz tłumaczenie astrologiczne. Każdy znak zodiaku ma 30 stopni. Wiemy, że najbliższa retrogradacja Wenus 2021, będzie się odbywała między 27 a 12 stopniem Koziorożca. To jest dla nas informacja, gdzie szukać retrogradacyjnej fazy cienia. Planety poruszają się po kole zodiaku w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. A więc z prawej strony do lewej. Zerknijmy na poniższy rysunek:

2021-preretrogradacja-retrogradacja-postretrogradacja-Wenus-
Preretrogradacja – retrogradacja – postretrogradacja –> Kliknij obrazek, jeśli chcesz go powiększyć.

A więc preretrogradacja, to okres tuż przed retrogradacją, który rozpoczyna się wtedy, kiedy planeta znajduje się w miejscu, do którego cofnie się w okresie retrogradacji. Postretrogradacja, to z kolei czas tuż po retrogradacji, który kończy się wtedy, kiedy planeta osiąga punkt, z którego rozpoczyna retrogradację.  

PRERETROGRADACJA – dlaczego jest taka ważna?

Preretrogradacja jest okresem zapowiadającym wydarzenia, związane z retrogradacją planety. Od tego dnia, aż do samej retrogradacji, obserwujemy wydarzenia, które mają miejsce i są związane z charakterem retrogradującej planety, ponieważ to one będą przewijały się w naszym życiu w kolejnych tygodniach. W przypadku Wenus będą to obszary, które opisałam w tym artykule na swojej stronie (klik). Pamiętaj, że retrogradacja, to nie jest czas klęski i pogromu, tylko nauki, autorefleksji, przemyśleń, naprawy, wyciągania wniosków, rozwoju osobistego.

Poniżej 12 wskazówek, na co zwracać uwagę i jak postępować w okresie preretrogradacji:

 1. Przede wszystkim – po prostu zachowaj uważność i otwartość, obserwuj bieżące wydarzenia.
 2. Pilnuj swoich zobowiązań zawodowych i finansowych oraz innych ważnych spraw.
 3. Rozmawiaj, kontaktuj się, szukaj niezbędnych informacji i wsparcia.
 4. Wyjaśniaj na bieżąco sprawy, które tego wymagają.
 5. Działaj normalnie i zachowuj dystans wobec pojawiających się sytuacji.
 6. Sprawy, które się pojawiają, załatwiaj od ręki, z uwagą, na spokojnie, dokładnie.
 7. Zdobądź się na szczerość wobec siebie i otoczenia oraz osób uczestniczących w trudnej sytuacji.
 8. Szukaj „drugiego dna” sprawy, zadaj sobie pytania: jaki jest sens tych wydarzeń, czego nie dostrzegam, czego mam się nauczyć, jakie emocje mi towarzyszą? itp.
 9. Wyciągnij wnioski na przyszłość, analizuj swoje zachowanie i reakcje na sytuacje, które mają miejsce.
 10. Jeśli masz przed sobą ważne wydarzenia w tym okresie, zaplanuj je przed preretrogradacją 🙂
 11. Trzymaj się planu, ale zachowaj także niezbędną elastyczność.
 12. Dbaj o siebie i swoją kondycję psychiczną, zdrowy sen, relaks, wzmacniające kontakty z bliskimi oraz z naturą.

Preretrogradacja – astrologiczne wskazówki interpretacyjne

 • Jeśli potrafisz sprawdzić swoje tranzyty Wenus w okresie preretogradacji, to oprócz obserwacji okoliczności życiowych – możesz obserwować również swoje tranzyty w tym czasie. Lub oczywiście sprawdzić je odpowiednio wcześniej, aby lepiej zaplanować swoje sprawy na czas retrogradacji.
 • Konieczne jest odnotowanie domu horoskopowego, w którym retrogradacja Wenus będzie miała miejsce w Twoim horoskopie. Bo sprawy tego domu będą w tym okresie dominować w Twoim życiu. Podczas najbliższej retrogradacji, Wenus będzie przemierzać znak Koziorożca od 5 listopada, do 6 marca. Co w zasadzie oznacza, że sprawy jednego lub czasem 2 domów będą podkreślone przez cały ten czas. Znaczenie domów horoskopowych opisałam w swoim artykule o budowie horoskopu (klik).
 • Sprawdzamy jakie aspekty tworzy tranzytująca Wenus z naszym horoskopem urodzeniowym między 17 listopada, a 19 grudnia 2021 (podczas preretrogradacji). Te aspekty powtórzą się jeszcze 2 razy: podczas samej retrogradacji, a potem podczas postretrogradacji. A jeśli powtarzają się te same aspekty, to i te same sprawy będą zaprzątać naszą uwagę.
 • Jeśli nie ma żadnych aspektów, to znaczy, że ta retrogradacja niewiele w Twoim życiu zapowiada. Należy się wtedy mocniej skupić na domu horoskopowym, w którym ma miejsce oraz w szerszym wymiarze – na znaku zodiaku. Należy mieć świadomość tego zanurzenia planety w znak zodiaku, w całym okresie retrogradacji. Ma to wymiar i znaczenie uniwersalne dla wszystkich. Możemy wtedy dobrze zrozumieć przejawy cienia planety w tym znaku. Indywidualne odbicie retrogradacji znajdziesz także zawsze w obszarze opisanym przez dom horoskopowy, w którym retrogradacja ma miejsce.

Co zrobić, kiedy retrogradacja zapowiada się dla Ciebie nieharmonijnie?

 • Jeśli aspekty są dynamiczne, czyli tak zwane nieharmonijne (niekorzystne), to do dnia preretrogradacji warto załatwić co ważniejsze sprawy (oczywiście, jeśli jest to dla Ciebie astrologicznie korzystny czas). Jeśli tego nie zrobisz, to nurt retrogradacji niewątpliwie Cię wciągnie.
 • Ha! On i tak Cię wciągnie 🙂 Nie ma co próbować magicznych sztuczek, ani wymyślać remediów. Jeśli retrogradująca planeta tworzy dynamiczne aspekty z Twoim horoskopem, to znaczy, że masz coś do przepracowania i warto przyjrzeć się temu dokładniej. To jest właśnie praktyczny wymiar astrologii. Mając świadomość tego co się może wydarzyć, masz lepsze przygotowanie oraz więcej czasu na przemyślenie opcji i rozwiązań.
 • Jeśli otrzymujesz od układów planetarnych sygnał, że coś się będzie działo – to nie uciekaj. Oddychaj 🙂 Masz szansę zyskać świadomość, o co w tym przekazie chodzi. Dostajesz możliwość wyprostowania pokręconego życia, załatwienia wiecznie nawarstwiających się spraw, od których zwykle uciekasz. To jest doskonały czas na zmianę nawyków, o które się zwykle potykasz.
 • Dlatego podczas preretrogradacji warto wykazać się uważnością, bo komplikacje retrogradacyjne mają swoje źródło w tym okresie. To w okresie preretrogradacji najczęściej podpisujemy umowy lub przygotowujemy dokumenty i załatwiamy sprawy, które na szybko muszą być załatwione, bo zbliża się osławiona retrogradacja.

 • Następnie podczas retrogradacji następuje eksplozja tematu i wydaje się, że to czas retrogradacji coś „mota” w naszym życiu. My oczywiście nie mamy z tym nic wspólnego, przecież wszystko załatwialiśmy PRZED (!) retrogradacją. To Ty trzymasz w rękach wędkę i ją zarzucasz podczas preretrogradacji – pamiętaj o tym. Podczas retrogradacji sprawdzamy jedynie co tam na ten haczyk nam się złapało: złota rybka, czy dziurawy kalosz?

Natomiast podczas postretrogradacji mamy możliwość rozwikłania trudności i wyprostowania komplikacji. Nie zawsze tak jest, ale z grubsza zgadzam się z tą tezą.

POSTRETROGRADACJA – co to jest i jak to interpretować?

Jeśli uroczo „oberwaliśmy” od życia podczas pre- i retrogradacji, to podczas postretrogradacji, sytuacja zacznie się stabilizować. Ewentualne problemy będą zrozumiane i rozwiązane. Nastąpi regeneracja, naprawa, sprawy powoli ruszą do przodu. A jeśli nie? To powrócą przy okazji kolejnych, zbieżnych z naszym horoskopem, retrogradacji. Każda planeta w tym czasie pomalutku się „rozkręca” i dopiero pod koniec tego okresu nabiera prawdziwej mocy oraz rozpędu.

Oznacza to, że planując ważne wydarzenie warto po retrogradacji jeszcze trochę odczekać. Należy sprawdzić wskazania horoskopu urodzeniowego, a nie uznać: Wenus retro się skończyła – teraz wszystko pójdzie gładko. Wszystko ostatecznie ma odzwierciedlenie w naszym horoskopie osobistym i jest on dla nas punktem wyjścia. Jeśli Twój horoskop pokazuje brak gotowości – myślenie życzeniowe oraz sny o potędze niewiele pomogą 🙂

Wenus – retrogradacyjna faza cienia – kalendarz dat

W najbliższej retrogradacji Wenus, możemy wyróżnić następujące etapy:

 1. 17.11.2021- 19.12.2021 – okres preretrogradacji Wenus. Wenus będzie pierwszy raz przemierzała znak Koziorożca między 12, a 27 stopniem tego znaku. Będzie to ruch prosty, czyli do przodu (direct).
 2. 19.12.2021 – 29.01.2022 – okres retrogradacji Wenus. Wenus będzie po raz drugi przemierzała znak Koziorożca między 27, a 12 stopniem tego znaku. Tym razem jest to ruch wsteczny.
 3. 29.01.2022 – 2.03.2022 – okres postretrogradacji Wenus. Wenus będzie po raz trzeci przemierzała ten sam odcinek znaku Koziorożca: pomiędzy 12, a 27 stopniem tego znaku. Wenus od 29.01.22 ponownie ruszy do przodu, będzie w tak zwanym ruchu prostym (direct).
preretrogradacja-retrogradacja-postretrogradacja-Wenus-
Retrogradacja Wenus 2021 – kalendarz dat – retrogradacyjna faza cienia.
–> Kliknij, jeśli chcesz powiększyć.

Przygotuj się na retrogradację w Twoim horoskopie:

1 thought on “Faza cienia – co to jest preretrogradacja i postretrogradacja?”

 1. Świetny artykuł! Wiele wyjaśnia – jest w nim przekazany ogrom wiedzy, ale tez mądrość jak dany temat odnieść do zycia

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Rabat 5%

.

x