Co to jest Ascendent?

co to jest ascendent? maska wyglad moje ja

Co to jest Ascendent? – jako astrolog jestem pytana o to najczęściej. Oraz co oznacza, że Ascendent znajduje się w danym znaku zodiaku. Na przykład co oznacza, że jest on w Wadze. Co ciekawe i ja zaczęłam zgłębiać tajniki astrologii od tego pytania. Ale o tym będzie w innej opowieści 🙂

 • Jest to jeden z najważniejszych punktów w horoskopie, wierzchołek pierwszego domu horoskopowego.
 • Położenie Ascendentu w znaku zależy ściśle od daty, dokładnej godziny oraz miejsca urodzenia (współrzędnych geograficznych). Więcej technicznych informacji znajdziesz w Wikipedii.
 • W horoskopie zaznaczamy go wyraźnie po lewej stronie okręgu zodiaku, często grubszą linią lub czerwoną strzałką, zwróconą w lewo.
 • Jeśli wyjedziesz do innego miejsca, często jest tak, że Ascendent zmienia się. Ale dotyczy to raczej dalszych podróży. Choć niektóre Ascendenty zmieniają się także w granicach Polski. Na przykład w Szczecinie będziesz mieć Ascendent w Wodniku, a w Krośnie, przypadnie on na znak Ryb.

Za co odpowiada Ascendent w astrologii?

Co to jest Ascendent już wiemy. Jednak jakie ma on znaczenie? Jak go interpretować? Co symbolizuje?

 • Opisuje w pewnym sensie nasz wygląd zewnętrzny, często także rysy twarzy, figurę oraz sposób zachowania i poruszania się. Nasza Baza Ascendentów pokazała na przykład, że Ascendentowe Koziorożce mają niesamowicie wyrazistą linię brwi i nosa. Ascendentowe Wagi mają zwykle intrygującą biżuterię na sobie. A Ascendentowe Lwy są bardzo często uśmiechnięte na zdjęciach i rozpromieniają wszystko wokół 🙂
 • Często mówi się, że symbolizuje to, jakie zostawiamy po sobie pierwsze wrażenie. Jest w tym dużo racji. To jest jakby nasz impuls dla świata – idąc za symboliką pierwszego znaku zodiaku, czyli Barana. Baran rozpoczyna zodiak, jest pierwszym znakiem. Jest ognisty i kardynalny – to archetypowo urodzony inicjator, źródło dalszych wydarzeń. Pierwsze wrażenie, to czas, kiedy nie znamy się dobrze, ale widzę jak się zachowujesz. To, jak ludzie nas odbierają. Jak nas oceniają. Co mogą o nas powiedzieć na pierwszy rzut oka, czasem powierzchownie i płytko oceniając. To jest bardzo szeroki temat do rozważań, porównań i dyskusji.
 • To jest również nasz styl prezentowania i sposób kreowania się w świecie. Oraz nasz wizerunek, sposób ubioru, styl – w zakresie wyglądu, jak i zachowania oraz styl bycia, maniery, podejście do innych. Czasem możemy jedynie powiedzieć o kimś, że jest schludny, albo chaotyczny, czy elegancki. Bo go nie znamy dobrze. To jest również często „zapisane” w położeniu Ascendentu.

Co to jest Ascendent? – głębsze znaczenie w horoskopie

 • Ascendent często pokazuje jak dbasz o siebie i co lubisz. Jaką przejawiasz aktywność. W jaki sposób opiekujesz się sobą. Co jest dla Ciebie ważne i co sprawia Ci radość, satysfakcję z działania i istnienia. Czy to będzie medytacja, spa, czy bycie w centrum uwagi, a może wycieczka lub siłownia?
 • Oznacza również naszą obecność, nasze „ja”, z którym najmocniej się utożsamiamy. To także moje życie, moje działanie, mój obraz samego siebie w świecie, który kreuję, z którym się identyfikuję. To jest mój sposób działania, kiedy coś inicjuję, rozpoczynam, przymierzam się – w jaki sposób działam.
 • Jest też związany z naszym ciałem. Naszą siłą, mocą i dobrą kondycją, także fizyczną. Często też wskazuje nasze samopoczucie i zdrowie.
 • Podsumowując: najważniejszy punkt w horoskopie, o szerokim znaczeniu. Najczęściej: moja kreacja i wygląd zewnętrzny, sposób postrzegania samego siebie, maniery, ale i temperament, reaktywność oraz głębiej: charakter, sposób samorealizacji. A biznesowo – to marka osobista, którą tworzysz.

Baza Ascendentów

Na mojej stronie możesz samodzielnie poszukać zależności między wyglądem i zachowaniem, a położeniem Ascendentu. Czasem są one niesamowicie wyraźne i intrygujące. Jeszcze więcej widać, kiedy obserwuje się osoby z tym samym Ascendentem na żywo lub na filmie. W Bazie Ascendentów zamieściłam stworzone przez siebie tablice zdjęć znanych osób w Pintereście, które grupują osoby o tym samym Ascendencie. Są tam zdjęcia zarówno znanych osób z Polski, jak i z zagranicy. Warto obejrzeć poszczególne podstrony oraz znaleźć tę, która dotyczy Ciebie. Dodaję również opisy poszczególnych Ascendentów. Będą się one sukcesywnie pojawiać przy każdym Ascendencie.

Tutaj zobaczysz opis i fotki osób mających: Ascendent w Baranie, Ascendent w Byku, Ascendent w Bliźniętach, Ascendent w Raku, Ascendent w Lwie, Ascendent w Pannie, Ascendent w Wadze, Ascendent w Skorpionie, Ascendent w Strzelcu, Ascendent w Koziorożcu, Ascendent w Wodniku, Ascendent w Rybach.

Władca Ascendentu oraz inne wskazówki interpretacyjne

 • Władca Ascendentu, a więc i całego Twojego horoskopu jest kluczem do dalszej interpretacji. Dlatego koniecznie analizując położenie swojego Ascendentu, należy sprawdzić również gdzie się znajduje i w jakiej jest kondycji władca Ascendentu. Władca horoskopu, to jest planeta, która włada znakiem Ascendentu. Mars włada Baranem, Wenus – Bykiem i Wagą, Merkury – Bliźniętami i Panną. Słońce – Lwem, Księżyc – Rakiem. Uran – Wodnikiem, Neptun – Rybami, a Pluton – Skorpionem.
 • Na przykład: masz pierwszy dom horoskopowy w Baranie, ale wcale nie czujesz się raptusem, a sportu wręcz nienawidzisz? Właśnie – nic się nie zgadza, prawda? Zobacz gdzie w Twoim horoskopie położony jest Mars. To znaczy w jakim jest znaku, jakie tworzy aspekty oraz w jakim domu się znajduje. Jeśli Mars w Twoim horoskopie będzie w Raku i jeszcze w koniunkcji z Saturnem, to nie dla Ciebie szybka jazda samochodem i ekstremalne przygody. Będziesz na takie przyjemności patrzeć bardzo powściągliwie. A jednak jest w Baranie i bez przemyślanej analizy, można wyciągnąć mylne wnioski.
 • Należy sprawdzić również czy na Ascendencie lub w pierwszym domu nie znajduje się jakaś planeta. Ona również opisuje sytuację, kiedy archetypowy Ascendent nie realizuje się w pełni. Nie każda planeta ma na tyle siły, aby odmienić mocno odbiór Ascendentu. Ale na przykład taki Uran, zawsze będzie wskazywał osobę w jakiś sposób nieprzeciętną, wyróżniającą się z tłumu.
 • Sprawdź również, czy do samego Ascendentu jakaś planeta tworzy aspekt. To również potrafi mocno zmienić interpretację oraz podpowiedzieć na przykład źródło konfliktów, czy schematy i przekonania, w których tkwimy, szczególnie w relacjach z innymi.

Pamiętajmy o Descendencie

A czym jest Descendent? Descendent, to oś horoskopu będąca przedłużeniem Ascendentu. Oznacza się ją również mocniej w horoskopie, po prawej stronie. Symbolizuje wierzchołek VII domu horoskopowego. Jest to miejsce horoskopu opisujące nasze relacje z innymi ludźmi: związki osobiste i zawodowe.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zawsze jest to ten sam, opozycyjny znak. To znaczy, jeśli mamy Ascendent w Baranie, to Descendent jest w Wadze. Jeśli Ascendent jest w Byku, to Descendent w Skorpionie. Jeśli w Bliźniętach – to Descendent jest w Strzelcu, itd. Pokazuje nam to polaryzację i współpracę między JA, a ONI. Nasz stosunek do relacji, tworzonych związków. Władca Descendentu jest również istotny oraz pozostałe wskazówki interpretacyjne, które zamieściłam powyżej – także. Aspekty pomiędzy władcami tych domów także niosą cenną informację.

Jak widzisz pełna interpretacja Ascendentu, to nie tylko jego znak. Warto spojrzeć szerzej, zgromadzić więcej informacji, aby mieć rzetelną analizę horoskopu. Znajomość Ascendentu pociąga za sobą dalszą interpretację. Nie oznacza więc on jedynie wyglądu, czy pierwszego wrażenia. Niesie za sobą również przekaz o naszych relacjach ze światem, wywieraniu wpływu na otoczenie oraz innych tematach, które wynikają każdorazowo z indywidualnej analizy horoskopu.

Jak obliczyć Ascendent? – kalkulator

Aby obliczyć Ascendent, należy znać dokładną godzinę urodzenia oraz miejsce urodzenia. Możesz obliczyć Ascendent też na mojej stronie, korzystając z darmowego astrologicznego kalkulatora online, wpisując dane w formularz, zgodnie z instrukcją po polsku.

Jeśli masz pytania lub chcesz wiedzieć, gdzie masz Ascendent – napisz do mnie na czacie lub poprzez formularz kontaktowy. Obliczę go dla Ciebie z przyjemnością 🙂 Możesz też zajrzeć na stronę astro-seek.comastro.com (po angielsku) i obliczyć go samodzielnie.

Może zainteresować Cię również indywidualne zamówienie horoskopu? Sprawdź tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Rabat 5%

.

x