Horoskop urodzeniowy (indywidualny) - elementy horoskopu

Co to jest horoskop urodzeniowy?

Horoskop urodzeniowy, to prosty, symboliczny rysunek obrazu nieba, widzianego w momencie i miejscu Twojego urodzenia. W horoskopie oznaczone są symbolicznie różne elementy horoskopu, takie jak Słońce, Księżyc, planety, niektóre gwiazdy, aspekty, domy horoskopowe i inne.

Do sporządzenia horoskopu jest niezbędna data, godzina i miejsce Twojego urodzenia oraz efemerydy planet i tablice domów horoskopowych. Dzisiaj używa się do liczenia horoskopu programu astrologicznego, więc efemerydy i tablice domów nie są już potrzebne w formie drukowanej. Można też skorzystać ze strony internetowej z kalkulatorem astrologicznym, który policzy horoskop za Ciebie. Wejdź na mojego bloga, do artykułu Obliczanie horoskopu – Kalkulator astrologiczny po polsku lub jeśli wolisz bardziej rozbudowaną wersję po angielsku, na stronę np. astro-seek.com lub astro.com.

Praca astrologa polega na analizie różnych elementów horoskopu i interpretacji symboliki zapisanej w horoskopie. Astrolog pomoże Ci zrozumieć horoskop urodzeniowy. Zapewnia to lepsze poznanie siebie, rozwój osobisty oraz otwarcie własnych granic. Na mojej stronie zamówienie analizy i interpretacji horoskopu urodzeniowego znajdziesz w sklepie astrologicznym. Możesz też zapisać się na kurs astrologiczny, aby nauczyć się samodzielnej interpretacji. Przyjmuję już zapisy na najbliższą edycję, wiosna 2023.

Horoskop urodzeniowy, czy kosmogram?

Jaka jest różnica między horoskopem urodzeniowym, a kosmogramem? Horoskop i kosmogram oznaczają właściwie to samo. Najczęściej jednak różnica polega na tym, że horoskop obliczony jest na podstawie wszystkich dostępnych danych, to znaczy daty, godziny i miejsca urodzenia. Natomiast kosmogram jest jedynie mapą rozkładu planet, bez umieszczenia ich na tle siatki domów horoskopowych. A więc kosmogram powstaje bez dokładnej godziny i jest bardziej ogólny.

Zauważyłam, że ostatnio astrologowie często używają słowa kosmogram, zamiast po prostu horoskop. Słowo „horoskop” źle się kojarzy. Zostało mocno wytarte przez gazety i czasopisma kolorowe, które w swoich rubrykach zamieszczają tak zwany „horoskop”. Nie ma to jednak nic wspólnego z profesjonalną astrologią i horoskopem obliczanym na podstawie dokładnej daty, godziny oraz miejsca urodzenia. Dlatego ja używam określenia horoskop.

Elementy horoskopu

Poniżej omawiam wygląd profesjonalnego horoskopu oraz znaczenie jego poszczególnych elementów. Omówienie to będzie hasłowe i skrótowe, żeby dać poglądowy obraz na temat głównych elementów w horoskopie. Chodzi o pokazanie metody, a nie szczegółowe opisanie wszystkiego. W zależności od tego, jaki horoskop interpretujemy, planety nabierają innego znaczenia.

Tutaj znajdują się przede wszystkim informacje jakie znaczenie ma horoskop urodzeniowy (indywidualny, natalny, radix). Podobnie jak aktor potrafi zagrać różne role, rola planety zmienia się w horoskopie człowieka, relacji, firmy czy państwa. Jak czytać i lepiej rozumieć znaki zodiaku, domy horoskopowe, planety w znakach oraz aspekty między planetami? Poniżej znajdują się bardzo podstawowe znaczenia elementów w horoskopie urodzeniowym (tzw. natalnym) człowieka. Symbole astrologiczne znajdziesz w kategorii Lekcje astrologiczne.

Znaki zodiaku – podstawowy element horoskopu

Symbole i daty znaków zodiaku znajdziesz w moich Lekcjach astrologicznych. Znaki zodiaku i ich podstawowe znaczenie w horoskopie urodzeniowym. Czyli 12 części, na które dzieli się ekliptyka. To one nadają koloryt planetom:

Baran – żywy, gwałtowny, niecierpliwy, radosny i optymistyczny
Byk – spokojny, życzliwy, łagodny, staranny i powolny, racjonalny
Bliźnięta – żywy, towarzyski, dwoisty, elastyczny, ciekawski
Rak – wrażliwy, czuły, troskliwy, zaborczy, nieśmiały
Lew – serdeczny, dumny, honorowy, wspaniałomyślny, kreatywny
Panna – inteligentny, skrupulatny, higieniczny, dokładny, skromny
Waga – dyplomatyczny, romantyczny, harmonijny, niezdecydowany, twórczy
Skorpion – skryty, namiętny, emocjonalny, władczy, wytrwały
Strzelec – optymistyczny, entuzjastyczny, szczery, idealistyczny, mentorski
Koziorożec – praktyczny, opanowany, rzeczowy, poważny, ambitny
Wodnik – niezależny, idealistyczny, przyjacielski, intelektualny
Ryby – wrażliwy, współczujący, uczynny, bogata wyobraźnia

Planety w horoskopie urodzeniowym

Symbole planet znajdziesz w moich Lekcjach astrologicznych. Dla uproszczenia, elementy horoskopu wymienione poniżej są określane zbiorczą nazwą „planety”:

Słońce – charakter, zasoby energii życiowej, świadomość i poczucie własnej wartości
Księżyc – instynktowne zachowanie, poczucie bezpieczeństwa, podświadomość, wrażliwość
Merkury – komunikowanie, postrzeganie, gromadzenie oraz przekazywanie informacji
Wenus – kobiecość, anima, relacje, poczucie piękna, pragnienia, miłość, pieniądze
Mars – męskość, animus, sposób działania i aktywności, asertywność i potrzeby seksualne
Jowisz – dążenia, filozofia życiowa, poglądy społeczne i system wartości
Saturn – kręgosłup moralny, normy, zasady, obowiązki, odpowiedzialność
Chiron – powołanie, misja, talent, specjalizacja zawodowa, wiedza którą możesz przekazać innym
Uran – wolność, innowacja, potrzeba zmian, odróżnienia się, niezależności od tradycji
Neptun – duchowość, inspiracja, kreacja, zdolności paranormalne, uzależnienie
Pluton – zrozumienie, transformacja, przemiana, moc wewnętrzna

Węzły Księżycowe – cel życia, przeznaczenie, samorozwój, nawyki i schematy zachowań

Domy horoskopowe – zależne od godziny i miejsca

Planety, poza pobytem w Znakach, przebywają też w tzw. domach horoskopowych – obszarach symbolizujących rożne dziedziny życia. Kiedy planeta przebywa w domu, staje się on ważniejszy i bardziej aktywny w życiu człowieka, podkreślony poprzez energię tej planety.

1 dom – prezentacja siebie, działanie, ciało, wygląd, pierwsze wrażenie
2 dom – sprawy finansowe, potrzeby, wartości
3 dom – wymiana informacji, uczenie się, rodzeństwo, kuzynostwo
4 dom – rodzina, tradycja, prywatność, fundament, przeszłość
5 dom – rozrywki, spekulacja, dzieci, twórczość
6 dom – zdrowie, higiena, codzienne obowiązki, rutyna
7 dom – partnerstwo osobiste i biznesowe, wymiana z ludźmi
8 dom – rozwój psychologiczny, seks, okultyzm, finanse pozyskane od innych
9 dom – studia, podróże, emigracja, filozofia, światopogląd
10 dom – powołanie, ambicje, cele życiowe, przyszłość
11 dom – ideały, przyjaźnie, stowarzyszenia, wspólnoty
12 dom – kompleksy, sny, rozwój wewnętrzny, duchowość, izolacja

Aspekty – połączenia elementów horoskopu

Poza położeniem w znakach i domach, zwracamy uwagę na aspekty między planetami. Najsilniejszy to koniunkcja (0 stopni, pozycje planet pokrywają się), opozycja (180 stopni, planety znajdują się naprzeciwko siebie), kwadratura (90 stopni odległości między planetami), trygon (120 stopni) oraz sekstyl (60 stopni). Każdy z aspektów uaktywnia zaangażowane planety w szczególny sposób, widoczny w zachowaniu człowieka przez całe życie. Symbole aspektów sprawdzisz w moich Lekcjach astrologicznych.

Naukę astrologii warto rozpocząć analizując poszczególne elementy horoskopu urodzenia. W ten sam sposób, porównując położenie planet w domach oraz aspekty między planetami, analizujemy dwa różne horoskopy. Ten dział astrologii to astrologia porównawcza, zwana inaczej partnerską, zajmująca się doradztwem związku dwojga ludzi. Stosując astrologię w zarządzaniu ludźmi możemy łatwo określić, czy dwoje ludzi będzie ze sobą owocnie współpracowało i co może być przyczyną napięć między nimi.

Zamów w moim sklepie profesjonalną interpretację horoskopu urodzeniowego, miłosnego lub prognostycznego:

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Rabat 5%

x